Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŽIVOTOPIS

9. 7. 2009

SNOOP DOGG

Obrazek

Calvin Cordozar Broadus, Jr. (20. října 1971 Long Beach, Kalifornie) je americký umělec známý pod mnoha uměleckými jmény, například Snoopy Doggy Dogg, Niggaracci či The Doggfather.

Je to černošský raper, nahrávací producent a herec, kterému se říká král MC's hip-hopové scény západního pobřeží USA. Svými frázemi je široce známý. Příkladem je "fo' shizzle, ma nizzle,", což v angličtině znamená "for sure, my nigga." Tento styl slangu se poprvé objevil už u Frankieho Smitha a skupiny The Gap Band v osmdesátých letech, ale zpopularizoval jej E-40.

Jeho matka ho pojmenovala „Snoopy“, protože jako dítě rád kreslil karikatury. Později, když začal nahrávat si dal pseudonym Snoopy Doggy Dogg. To mu vydrželo do roku 1996, kdy se přesídlil k labelu Death Row Records a začal používat jméno Snoop Dogg, které používá dodnes. Znamení: Váhy. Snoop Dogg je nejen hvězdou hip-hopové a rapové hudby, ale také hercem, který má na kontě již spoustu celovečerních filmů a několik televizních pořadů. Momentálně vystupuje ve své vlastní show Doggy Fizzle Televizzle na stanici MTV a nedávno si zahrál ve filmu Mládí v trapu. V roce 1993 vydal své debutové album Doggystyle, kterého se prodalo přes 1,5 milionu kopií. Jeho zatím posledním studiovým albem je cd s názvem R And G (Rhythm And Gangsta) (2004).

Kromě toho přispěl svými písněmi na soundtracky k filmům jako Mizerové 2, Charlieho andílci: Na plný pecky, Dr. Dolittle 2 a Nežádej svůj poslední tanec. V roce 1998 se vrhnul na herectví a debutoval malou rolí ve filmu Half Baked. Postupem času se objevil v mnoha filmech včetně Tvrďák, Training Day, The Wash nebo Bones, ve kterém si zahrál svou první významnější hlavní roli. Svůj hlas propůjčil postavě Ronnieho Rizzata ve filmu Malibu's Most Wanted. V brzké době jej čeká role v remaku slavné komedie Připoutejte se, prosím! s názvem Soul Plane.

Raper Snoop Dogg se ve skutečnosti jmenuje Calvin Brodaus. Svou přezdívku získal podle psíka Snoopyho ze seriálu Peanuts. Dětství strávil v L.A. s matkou a dvěma nevlastními bratry. Na střední škole hrál basketbal a rapoval se svým kamarádem Warrenem Griffinem, později známým pod zkratkou Warren G. Kromě toho začal prodávat drogy a tři roky po ukončení školy se střídavě motal mezi ulicí a vězením. Warren pak jednoho dne přehrál Snoopyho nahrávky svému bratrovi, kterým náhodou nebyl nikdo jiný, než patron rapu Dr. Dre. Díky spolupráci s ním si Dogg velice rychle získal reputaci a svým debutovým albem Doggystyle vystřelil roku 1994 do nebývalé výšky. Posbíral několik cen, umístil v žebříčcích několik hitových singlů a podepsal smlouvu s Death Row Records, což se později ukázalo jako chyba. Firma měla problémy se zákonem a jejího šéfa zavřeli. Snoop se za docela ošklivého dusna vyvázal z kontraktu a po tříletém intermezzu pod labelem Priority/No Limit skončil u MCA. Tam dostal přidělený vlastní podlabel - Doggy Style Records, u kterého právě vydává svoji v pořadí už šestou studiovou desku. „Paid the Cost to Be the Boss“ (Zaplatil jsem za to, abych se stal šéfem) vychází 19. listopadu a představí se na něm celá kupa spolupracovníků, počínaje slavnou producentskou dvojicí The Neptunes a konče Lennym Kravitzem a Jayem Z. "Bude to nejspíš jedna z nejlepších vydaných desek vůbec," říká Dogg, "ať už se jí prodá sedm nebo osm milionů, sedm nebo osm tisíc. Je to o kreativitě a o tom, že jsem pro změnu udělal desku, jakou jsem chtěl." Do šéfování vlastního labelu se Snoop vrhnul s bezmezným nadšením. První album, které pod svou vlajkou vydal, nese dlouhý název "Snoop Dogg Presents … Welcome to Tha House, Vol. 1". "Je to soundtrack životního stylu," prohlašuje raper odhodlaně. "Rozhodli jsme se, že dáme dohromady desku, která poskytne lidem šanci vidět, slyšet a dotknout se mejch umělců dřív, než vyrukují se svými sólovými projekty. Chtěl jsem, aby tam byli sami za sebe a zároveň se mnou. Aby si svět mohl říct: Tohle je talentovanej label a tohle jsou talentovaný umělci." Snoop se teď úporně snaží mít toho pod kontrolou co nejvíc. Sám si řídí práce ve studiu i natáčení klipů. Kromě toho přestal pít alkohol a kouřit marihuanu (mluvíme o člověku, který byl letos časopisem High Times oceněn jako Hulič roku) a prohlásil to za svůj nejlepší životní tah. "Už je mi třicet. Mám tři děti. Máma, bráchové, umělci, rodina, přátelé. Ti všichni mě potřebujou. Závisejí na mě," tvrdí hubený workoholik. "Vedu negry do bezpečí už pět, šest let. Teď zpomaluju. Dovedu je tam."

Podle serveru Soundscan prodal „Snoopy“ přes 18,5 miliónů alb a je to jeden z mála raperů, který vyhrál cenu Best Rap.

(Zdroj:www.wikipedia.cz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář