Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŽIVOTOPIS

26. 1. 2010

SEAN PAUL

Obrazek

Sean Paul Henriques, známý jen jako Sean Paul, je Jamajský reggae a dancehall zpěvák. Je držitelem ocenění Grammy Award.

Sean Paul se narodil 8. Ledna 1973 v Kingstonu na Jamajce. Své dětství prožil v horním Saint Andrew Parish, několik mil severně od svého rodiště. Jeho rodiče byli oba talentovaní atleti a jeho matka byla navíc proslulá malířka. Mnoho členů Sean Paulovi rodiny byli plavci. Jeho dědeček hrál vodní pólo za první Jamajský národní tým. Jeho otec hrál také vodní pólo a navíc soutěžil v dálkovém plavání. Sám Sean Paul hrál vodní pólo za Jamajský národní tým od svých 13-ti do 21 let. Poté se však sportu vzdal a začal pracovat na své hudební kariéře. Navštěvoval školu Wolmers High School, kde se učil hrát na flétnu.

Brzy si zamiloval Dancehallovou hudbu a stal zdatným tvůrcem rytmických songů. Stal se deejayem a napsal pár vlastních písniček, ve kterých se nechal inspirovat hudbou Super Cata a Don Yuta. Don Yute se stal jeho idolem a pomáhal Seanovi prosadit se v hudebním světě. Jeho bratr Jason “Jigzagula” Henriques a jeho nejlepší kamarád Zameer Masjedee mu pomáhali získat obchodní kontakty. V roce 1996 vydal Sean Paul svůj debutní singl „Baby Girl (Don’t Cry)“, který produkoval Jeremy Harding. Singl zaznamenal velký úspěch a vedl ho k dalším Jamajským hitům jako „Nah Get No Bly (One More Try)“, „Deport Them“, „Excite Me“, „Infiltrate“, a „Strategy“.

V roce 1999 začal Sean Paul přitahovat pozornost i v USA. Byl pověřený spoluprací s dancehall hitmakerem Mr. Vegasem na produkci songu „Top Shotter“ pro rappera DMX. Song zazněl ve filmu Belly od Hype Williamse. S rapperem Spannerem Bannerem nahrál písničku „Ladies Man“, která byla na Jamajce velice úspěšná. Ten samý rok Sean Paul bodoval v hitparádě Billboard Rap s hitem „Hot Gal Today“.

V březnu 2000 vydal Sean Paul své první album Stage One, které obsahovalo spoustu starších Sean Paulových hitů a několik nových písniček. Vystupoval na Summer Jam 2000 v New Yorku, kde sklidil velký potlesk. Song „Money Jane“ byl nominován na Nejlepší rapovou píseň v soutěži Juno Awards 2001.

V roce 2002 vydal své druhé album „Dutty Rock“. Deska zaznamenala celosvětový úspěch především díky singlům Gimme the Light, Baby Boy, Breathe a Get Busy. Celkem se prodalo 6 milionů kopií tohoto alba.

Třetí album „The Trinity“ bylo vydáno 27. Září 2005 a obsahovalo mnoho hitů jako „We Be Burnin“, „Ever Blazin‘“, „Give It up to Me“, „Temperature“ a „Never Gonna Be The Same“. Singl „Give It up to Me“ zazněl ve filmu Let’s Dance (2006). Za toto album byl čtyřikrát nominován na Billboard Music Awards 2006. V Březnu 2007 vystoupil na světovém šampionátu v kriketu, který se konal na rodné Jamajce.

V pořadí již čtvrté Sean Paulovo album „The Next Thing“ bylo vydáno v létě 2008. Na albu spolupracovaly ikony hudebního průmyslu jako 50 Cent, Justin Timberlake, Pussycat Dolls, Akon, Snoop Dogg a Brandy. V roce 2004 vyhrálo jeho album „Dutty Rock“ ocenění Grammy Award v kategorii Nejlepší Reggae album.

(Zdroj:www.singers.cz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

miluju ho

(adee, 5. 2. 2014 15:21)

miliuju ho je to nebezpečnej frajer.... :* :* <3

je nejen rapper ale i muj zachrance:)

(SeanPaulJeNejjj, 17. 10. 2012 18:29)

ne jenom že je mazaaaackejj ale diky němu mam za 1 z hudebky:) dikeees Seane.

Re: je nejen rapper ale i muj zachrance:)

(Sean Paul :*, 3. 12. 2013 6:41)

:DDDD a jak to udělal? :D diky znalosti o reggae? :* je sladkej no :)* nadherné pisničky které nepřekoná nikdo ani one buzerantos nebo pitbul :D :*

:* Nikdy nepřestanu milovat sean paula

(Sean Paul :*, 3. 12. 2013 6:39)

Je tak krásnej,je tak užasnej je nejsladčí zpěvák na Světě :*** moc ho miluji a nikdy nepřestanu je nejlepší a vždy bude... :D :*umřela bych pro něj..Jamaica je best!!! Sean Paul love forever! .*

sean paul

(Adéla marková , 24. 6. 2013 6:52)

sean paul ja nejnejnejnejnej

opravdu mazacky rapperrrrrrrr

(SeanPaulJeNejjj, 17. 10. 2012 18:27)

je opravdu cool a chci aby to tak bylo...:))*

"SP"

(|APR|<Aubi-Production-Records>, 7. 7. 2012 12:41)

Sean Paul je super !!!!! Posloucham od roku 2009 !